Steklena piramida v Louvru v Parizu je visoka $20,6$ m, osnovni rob pa meri $35$ m. Kolikšen je naklon stranske ploskve proti osnovni ploskvi in kolikšen je naklon stranskega roba proti osnovni ploskvi? Koliko meri stranski rob piramide?
|
|
Piramida je pravilna štiristrana piramida. Iz besedila razberemo, da je $v=20,6$ m in $a=35$ m.
Na sliki je naklon stranske ploskve proti osnovni ploskvi označen z $\alpha$.
Iz $\tan{\alpha}=\frac{v}{\frac{a}{2}}=\frac{2v}{a}=\frac{2\cdot 20,6}{35}$ izračunamo $\alpha=49,7°$.
Naklonski kot stranskega roba prosti osnovni ploskvi je označen s $\varphi$. Za izračun kota potrebujemo še polovico diagonale osnovne ploskve, ki je kvadrat: $d=a\sqrt{2}=35\sqrt{2}$
Iz $\tan{\varphi}=\frac{v}{\frac{d}{2}}=\frac{2v}{d}=\frac{2\cdot 20,6}{35\sqrt{2}}$ izračunamo $\varphi=39,8°$.
Stranski rob meri:
$s=\sqrt{v^2+(\frac{d}{2})^2}=32,2$ m
Ravnino smo opremili s pravokotnim koordinatnim sistemom, ki ga tvorita dve pravokotni številski premici (abscisna in ordinatna os). Kako bi opremili prostor s pravokotnim koordinatnim sistemom?
Razišči na aktivni sliki.
Pravokotni koordinatni sistem v prostoru tvorijo tri paroma pravokotne številske premice. Dve se imenujeta abscisna in ordinatna os, ki ju že poznamo. Tretja, os $z$, pa se imenuje aplikatna os. Ravnine $xy$, $xz$ in $yz$ razdelijo prostor na osem oktantov.