Licenca
To delo je na voljo pod pogoji slovenske licence Creative Commons 2.5:

priznanje avtorstva - nekomercialno - deljenje pod enakimi pogoji.

Celotna licenca je na voljo na spletu na naslovu http://creativecommons.org/licenses/by-nc-sa/2.5/si/. V skladu s to licenco je dovoljeno vsakemu uporabniku delo razmnoževati, distribuirati, javno priobčevati, dajati v najem in tudi predelovati, vendar samo v nekomercialne namene in ob pogoju, da navede avtorja oziroma avtorje in izdajatelja tega dela. Če uporabnik delo predela, kar pomeni, da ga spremeni, preoblikuje, prevede ali uporabi to delo v svojem delu, lahko predelavo dela ponudi na voljo le pod pogoji, ki so enaki pogojem iz te licence oziroma pod enako licenco.
Navodila

Deljenje besed

Preberi pismo, v katerem boš izvedel, kje je bila avtorica in zakaj je napisala klasično pismo. Ali se je pri pisanju držala pravopisnih pravil?

Kdo je v pismu naslovnik in kdo sporočevalec? Izberi pravilni odgovor.

Naslovnik pisma je {Ana;Nina} , sporočevalec pa {Nina;Ana} .

Kakšen je namen tega pisma? Izberi pravilne odgovore.

Izberi ustrezno rešitev.

Zgornje pismo je {zasebno;javno} in {neuradno;uradno} .

Spodnje besedilo govori o deljenju besed v Nininem pismu in o deljenju besed na splošno. Dopolni manjkajoče besede.

Nina je nepravilno delila nekatere besede na koncu vrstic. Besede delimo na koncu vrstice ali stolpca, ko ni več prostora , da bi jih izpisali v celoti v {eni;isti} vrsti. V obeh delih besede mora biti vsaj po en zlog.

Iz besedila so izpisane deljene besede. So deljene pravilno? V okvir zapiši ustrezne rešitve.

ve-š 
veš strelj-ati
{stre-ljati;strelja-ti} zado-lžitve
{zadol-žitve;za-dolžitve;zadolži-tve}
p-ismo
{pi-smo;pis-mo} p-a pa r-es
res
ved-ela {ve-dela;vede-la} pomiv-ati {pomiva-ti;pomi-vati;po-mivati} Kavboj-i
{Kav-boji;Ka-vboji;Kavbo-ji}
Bo-lhe
Bol-he m-obitelov {mo-bitelov;mobi-telov;mobitel-ov} ted-en
te-den

Kako se imenuje črtica za deljenje besed na koncu vrstice? Izberi pravilni odgovor.

pomišljaj vezaj deljaj enačaj

Poglej si spodnjo poved. Ali lahko v naslednjo vrstico prenesemo le končno ločilo (pika, vejica ...)? Izberi pravilni odgovor.

 /…/ ga nabrali največ, zato jim po večerji ni bilo treba pomivati posode  
.

Enako velja za simbole mer, uteži …
Torej: 5 l, in ne 5
l

<NAZAJ
>NAPREJ234/463